Sosyal Medyada Canlı Yayınlar Kayıt Altına Alınabilir Mi?

Son dönemlerin popülaritesi yüksek sosyal medya uygulamaları birçok kullanıcı tarafından canlı yayınları ile gündeme gelmeyi başarmaktadır. Hal böyle olunca da bu anı ölümsüzleştirmek isteyen birçok kullanıcının aklına sosyal medyada canlı yayınlar kayıt altına alınabilir mi? sorusu gelmektedir. Şimdi kısaca bu konuya bir göz atalım.

Ocak Ayından İtibaren Kaydetme Özelliği Geldi

Sosyal medyada canlı yayın özelliğine, ocak ayında yapılan yeni güncelleme ile canlı yayını kayıt altına alma özelliği geldi. Kullanıcılar uygulamayı ilk kullanmaya başladıkları anda, canlı yayını sona erdiği vakit herhangi bir kayıt etme butonu ile karşılaşmıyordu. Fakat yapılan son güncelleme ile artık bu butona ulaşmak çok kolay oldu.

Adım Adım Canlı Yayın Kaydetme

Canlı yayınları kayıt altına alabilmek için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamak gerekmektedir;

  • İlk olarak canlı yayın yapacağınız sayfaya giriş yapın
  • Yayını başlatın
  • Yayın sona erdiği sırada çıkış yapmayın ve ekranın sağ üst kısmında yer alan kaydet butonuna tıklayın

Böylece yayın kaydedilmiş olacaktır. Fakat bu kayıta takipçilerin ulaşması mümkün değildir.

Canlı Yayın Geçmişinin İzlenmesi

Canlı yayın geçmişi iki farklı yöntem metodu ile izlenilebilmektedir. Bunlardan ilkinde kullanıcı kullanmış olduğu sosyal medya uygulamasındaki canlı yayınını bitirdikten sonra, canlı yayınını hikayeler bölümünden 24 saat süre içerisinde geçici olacak şekilde izleyebilir ve paylaşabilir. İkinci bir yöntemde ise kullanıcı canlı yayınını bitirdikten sonra programı indirir ve bunu dilerse sayfasında paylaşarak izleme imkanını sağlamış olur.

Canlı Yayın Kaç Saat Sürmektedir?

Sosyal medya uygulamalarında birçok şeyde kısıtlamalar yer aldığı gibi canlı yayın içinde saat kısıtlaması da yer almaktadır. Kullanıcı canlı yayın simgesine tıkladığı anda 3 saniye içerisinde takipçileri ile canlı bağlantı kurmayı başarır ve bağlantı başladığı andan itibaren sosyal medya kullanıcısı 1 saatlik süre içerisinde yayın yapma yetkisine sahip olur.

Canlı Yayını İzleyenleri Görebilir Miyim?

Sosyal medya kullanıcısı eğer ki yapmış olduğu canlı yayını kayıt altına alırsa, yayın bitiminden itibaren 24 saatlik süre zarfı içerisinde yayınını kimlerin izlediğini ve beğendiğini rahatlıkla görebilir.