Sosyal Medya Düzenlemesi Ne Demektir?

Dünyada birçok kişi tarafından kullanılan sosyal medya platformlarında düzenlemelere yönelik sunulan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Türkiye'de sosyal medya erişimi günde 1 milyon kullanıcıdan fazla olan ağ sağlayıcısı için Türkiye’de en az 1 temsilci seçilerek erişim bilgileri internet sitesinde yer alacaktır. Peki sosyal medya düzenlemesi ne demektir?

Sosyal Medya Düzenleme Kanunu Kimlere Sunuldu?

Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya mecralarında kamu düzenini bozan, güvenliği tehdit eden, suçu ve suçluyu öven paylaşımların önlenebilmesi için TBMM Genel Kuruluna kanun teklifi sunulmuştur. AK Parti ve MHP'li milletvekilleri tarafından imzalanan teklif kabul edilmiştir.

Kişilik Hakları için Etkin Koruma

Sosyal medya platformlarında kişilik haklarının ihlal edilmesi durumunda internet ortamındaki yayınların düzenlenmesi ile ilgili kanun gereği erişimin engellenmesi ve içeriğin kaldırılması hükümleri verilebilecek. İçeriğin engellenmesi ya da kaldırılması en geç 4 saat içerisinde Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından gerekli işlemler yapılacaktır. Ayrıca hangi arama motorlarına bildirim sağlanacağı da Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından yapılacaktır.

Temsilci Bulundurma Zorunluluğu

TBMM Genel Kurulu’na sunulan teklif gereği, ülkemizde yurt dışı kaynaklı sosyal ağlara günde 1 milyondan fazla erişim olması durumunda 1 temsilci seçilecektir. Temsilcinin Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunmakla birlikte kimlik bilgileri BTK'ya bildirecek. Yükümlülüğün yerine getirilememesi durumunda ise BTK tarafından bildirim yapılacaktır. Bildirim tarihinden itibaren yükümlülüğün 30 gün içerisinde yerine getirilememesi durumunda ise 10 milyon idari para cezası uygulanacaktır.

İnternet Bant Genişliğinin Daraltılması

BTK tarafından idari para cezasının ikinci kez verilmesi durumunda ceza tebliğinden itibaren belirlenen süre içerisinde, yükümlülüğün yerine getirilememesi durumuna ise sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam verilmesi durumu yasaklanacaktır. Bu kanun kapsamında yeni sözleşme imzalanmayacak ve reklam yasağının verildiği süre içerisinde kanuna uyulmaması durumunda ise, BTK Başkanı tarafından sulh ceza hakimliğine internet trafiği bant genişliğinin düşürülmesi için başvuru yapılabilecektir.

48 Saat İçinde Cevap Zorunluluğu

Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya mecralarında yapılan uygunsuz içeriklerin engellenmesi ya da kaldırılması durumunda yapılan başvurulara en geç 48 saat içerisinde cevap verilecektir.